HTML

Naptár

április 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Zöld Pont - Orosháza

Orosháza Város Önkormányzat Képviselő-testületének Szociális és Egészségügyi Bizottsága 2009. február 10-i ülésén azt az álláspontot alakította ki, hogy dohányzásmentes övezeteket, ún. zöld pontokat lenne célszerű kialakítani a város közterületein. 2009. május 1-jével „kampányt” indított útjára a Mi-Értünk Prevenciós és Segítő Egyesület, melynek célja a dohányzás, mint szenvedélybetegség megismertetése és tudatosítása, ezzel együtt pedig az egészség-és környezettudatosabb magatartás kialakítása.

Címkék

50 ok (1) adóemelés (1) agy (1) allergia (1) allergia és cigi (1) álmatlanság (1) aluljáró (1) alvás (1) alzheimer (1) animáció (1) asztma (2) bajorország (1) barack obama (1) beköszönő (1) biorezonancia (1) bkv (1) bőr (1) büntetés (1) charlie majom (1) cigaretta (4) cigaretta legenda (1) cigi (6) cigisdoboz (3) cigi es a nők (2) csempészés (1) csökkent (1) csoport (1) dohány (1) dohányfüst (1) dohányfüstmentes világnap (2) dohánytermelés (3) dohánytermesztés (3) dohányzas (1) dohányzás (42) dohányzás és allergia (1) dohányzás és hollywood (1) dohányzás hatása (3) dohányzó csimpánz (1) duke egyetem (1) egészség (10) elektromos cigi (3) elektromos pipa (1) elhízás (1) élmény (1) elrettentő felirat (1) ensp (1) eredmény (1) érzések (2) euromonitor (1) extrém (1) facebook (1) fagerström (1) feljelentős (2) fiatalok (2) fiatal dohányos (1) finn (1) fizikai aktivitás (1) flash mob (1) foci (1) függőség (1) füst (2) füstszűrő (1) generáció (1) gyártás (1) gyerekek védelme (1) gyiök (3) gyógynövény (1) gyümölcsös (1) help (1) híres (1) hitek/tevhitek (2) hogyan készül (2) hollywood (1) illatos (1) illemszabályok (3) intelligencia (1) intézmény (1) intolerancia (1) ipsos (1) kalkulátor (1) kampányfilm (1) káros (3) kiegészítő termékek (1) kísérlet (1) kórház (1) korlátozás (1) kormány (1) kutatás (23) lakáskocsma (1) lázadás (2) leszokás (18) magány (1) marlboro (1) matrica (1) megálló (1) megszüntetés (1) megtakarítás dohányzás (1) mentolos cigi (1) mnsza (1) nagymama (1) nemdohányzó (1) nemdohányzók (1) nikotin (4) nikotintapasz (1) nők (1) növény (1) oltás (1) öngyújtó (1) öngyújtós mobil (1) otthon dohányzás (1) pályázat (1) parlament (1) passzív dohányzás (9) rákkeltő cigaretta (1) röviden tömören (1) saját (2) segítség (1) sodort cigi (1) spórolás a cigin (1) sport (3) szabad (1) szag (1) szenvedélybetegek (1) szerbia (1) szervezet (1) szigorítás (4) születés (1) születési súly (1) szülő (1) szünet (1) tábla (1) tájékoztatás (1) tatabánya (1) terápia (1) terhes (1) terhesség (1) teszt (3) tévhit (1) tilalom (7) tipp (2) történelem (2) törvény (2) törvényjavaslat (1) unoka (1) usa (4) változás (2) veszély (1) vicc (1) videójáték (1) vitamin (3) vízipipa (1) zavaró (3) zöld pont (2) zsebhamutál (1)

Kontra

Friss topikok

A program felelőse

Elkerülhetők a dohányzás káros hatásai a magzati fejlődésre?

2011.09.02. 10:04 zoldpont

 Korábbi cikkünkben foglalkoztunk már a terhesség alatti dohányzással, illetve a dohányzás és a születési súly kapcsolatával. Ma egy kutatást mutatunk be, melynek eredménye szerint elkerülhetők a dohányzás káros hatásai a magzati fejlődésre.

Nézzük, hogy hogyan...

Svédországban egy nagy létszámú népességen történt vizsgálat során először sikerült igazolni, hogy ha az anyák legkésőbb teherbeesésük idején felhagynak a dohányzással, jelentős mértékben csökkenthetik a dohányzás gyermekük fejlődését negatív irányban befolyásoló káros hatásait. A több, mint 50 000 terhességet vizsgáló tanulmányból kiderül, hogy azon anyák gyermekei, akik terhességük igazolódásakor abbahagyták a füstölgést, hasonló születési súllyal jönnek világra, mint azok az újszülöttek, akiknek édesanyja sohasem dohányzott.

Ahogy ez a kutatás is rávilágított, a várandósság alatti dohányzás egyik leggyakoribb következménye az alacsony születési súly, ugyanakkor a dohányzó kismamák magzatait a koraszülés és az azzal járó agykárosodások és veleszületett rendellenességek (pl. ajakhasadék) is veszélyeztetik. Régóta bátorítják már a gyermeket vállaló nőket káros szenvedélyük mielőbbi felhagyására, mindeddig azonban nem volt bizonyíték arra, hogy ez a kései leszokás (azaz a terhesség kimutatásakor) valóban és mérhetően pozitív hatással van a gyermek születési súlyára.

 

A kutatás során Nick Macklon professzor és kollégái klinikai, társadalmi, gazdasági és életmódbeli tényezőket vizsgáltak a Southamptoni Egyetem Orvosi Központjának 2002 és 2010 közötti páciensanyagából. Hét különböző csoportra osztották a hölgyeket dohányzás szempontjából. Az egyes csoportok dohányzási szokásait ezután összevetették a megszületett csecsemők születési körülményeivel és adataival. A statisztikai elemzés során figyelembe vették természetesen azokat a tényezőket is, melyek önmagukban is befolyásolhatják a terhesség és a szülés kimenetelét (terhességi hét, anyai életkor, BMI, társadalmi-gazdasági körülmények), és ezek után azt tapasztalták, hogy azokban a csoportokban, ahol az anyák legkésőbb a terhesség beigazolódásakor abbahagyták a dohányzást, jelentősen nagyobb születési súly figyelhető meg, mint azoknál, akik a várandósság alatt is folytatták káros szenvedélyüket.


Ahogy Nick Macklon elmondta, nemcsak a születési súly mutatkozott magasabbnak, mint a dohányzó kismamák körében, de a leszokó hölgyek legalább addig ki tudták hordani gyermekeiket, mint a soha nem dohányzó anyák, és az újszülöttek fejkörfogata is a nemdohányzók csecsemőiéhez hasonló átlagot mutatott. A szakember hozzátette: „Egy nemrégiben napvilágot látott tanulmány azt írja, hogy a 15. terhességi hét előtti leszokás csökkenti a koraszülés és a kis születési súly kockázatát, a mi kutatásunk azonban ennél tovább megy: nyugodtan mondhatjuk már a pároknak, hogy a fogantatás időszakában történő leszokás nemhogy nem árt, hanem kimondottan születendő gyermekük javára válik."

"Ma már számtalan bizonyíték támasztja alá, hogy a várandósság alatti dohányzás káros a magzatra, néhány kismama mégis a dohányzásnál marad, mondván ő nem bánja, ha gyermeke kisebb súllyal születik. Fontos hangsúlyozni, hogy a kisebb baba nem jelent feltétlenül könnyebb szülést, és számolni kell a dohányzással összefüggő esetleges komplikációkkal is. A gyermek felnőttkorában is kialakulhatnak betegségek, melyek az alacsony születési súlyra vezethetők vissza. A terhesség alatti dohányzás nemcsak az anya és az újszülött, de a későbbi felnőtt (és szülő) számára is kifejezetten káros. Ki kell emelnünk azt is, hogy a dohányzás eleve megnehezítheti a teherbeesést, és –amennyiben mégis sikerül-, akkor akadályozhatja a terhesség megfelelő ideig történő kihordását is. A dohányzó nők petefészke gyorsabban öregszik, a dohányosok körében jóval gyakoribb jelenség a meddőség, mint a nemdohányzók körében, és még a klimax, a menopauza is előbb éri el a dohányos nőket, mint azokat, akik nem dohányoznak"

 


A kutatásnak nem az a tanulsága, hogy a kismamák ráérnek akkor letenni a cigarettát, amikor megfogan a gyermek, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy milyen a jövendőbeli édesanyák egészségi állapota már a megfogtatás pillanatában is. A kutatás inkább arra igyekszik rávilágítani, hogy egy dohányzó nő rengeteget tehet születendő gyermeke egészségéért, ha esetleg váratlanul érkezik a gyermek, és legkésőbb a várandósság elején, amint megtudja, hogy áldott állapotban van, leteszi a cigarettát. Sajnos, ha erre nem képes, annak beláthatatlan következményei lehetnek a babára nézve
 – mondta egy -a kísérlet eredményeit bemutató- konferencián részt vett főorvos.

 

Forrás: www.csaladivilag.hu 

Szólj hozzá!

Címkék: dohányzás születés terhes káros

A bejegyzés trackback címe:

https://zoldpont.blog.hu/api/trackback/id/tr53197233

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása