Mindannyian tudjuk, hogy a dohányzásnak rengeteg rabja van és az sem ismeretlen számunkra, hogy milyen nehéz felhagyni ezzel a káros szenvedéllyel. Bejegyzéseink között több is található a leszokást segítő módszerekről, ma azonban egy új lehetőséget mutatunk be.
Peter Burkhard és a Connecticuti Egyetem munkatársai a vírusellenes oltások mintájára szeretné felhasználni az immunrendszert a dohányzásról való leszoktatásban.
Peter Burkhard nyolc éve hallott először a nikotinellenes vakcina ötletéről. Hasonlóan a vírusellenes oltások hatásához, a vakcina a szervezet immunrendszerének antitestválaszát váltaná ki, melynek következtében a nikotint még az előtt el lehetne távolítani a szervezetből, mielőtt még az agyat elérné - ezáltal elmaradnának a nikotin központi idegrendszeri stimuláló hatásai, vagyis könnyebbé válna a leszokás. A projektre egy pályázaton keresztül dr. Burkhard 2,5 millió dollárt kapott, melyet öt év alatt kell elkölteni.
A módszerre alapozva már 20 éve folyamatban vannak tesztek, mindazonáltal idáig csak mérsékelt sikert értek el, ugyanis a résztvevők csak mintegy 30 százalékban kezdtek nikotinellenes antitesteket termelni. Burkhard munkacsoportja azonban egy új vivőanyagtól várja az áttörést: a vegyület fehérjékből áll, melyek nanorészecskékké képesek rendeződni. A szakértők szerint az így kialakuló vivőanyag nem toxikus az emberi szervezetre.
A malária oltóanyagának fejlesztésében kiemelt szerepet játszó dr. Burkhard az egyetem sajtóközleményében ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy a szer önmagában nem véd a dohányzás okozta betegségektől, például a tüdőráktól és a szívrohamtól, csak abban segíthet, hogy a szenvedélybeteg lerakja a nikotint.
Forrás: www.betegszoba.hu