Angol és amerikai kutatók nemrég kimutatták, hogy a test nikotintartalmát – és a tüdőrák kockázatát – a legmegbízhatóbban a férfiak levágott lábujjkörméből lehet kimutatni. S hogy mi a jelentősége ennek? Hogy nem lehet letagadni, mennyit dohányzik ténylegesen valaki.
Sajnos, a vizsgálatokból az derül ki, hogy sokkal többet szívnak az emberek, mint amennyit bevallanak, ha kérdezik őket. Ezért a szakembereknek már régen az volt a benyomásuk, hogy valami pontosabb módszerre lenne szükség a valódi tényfeltáráshoz. Nyálból és vizeletből is megállapítható, de mivel ez folyamatosan ürül a szervezetből, legfeljebb néhány napra visszamenőleg ad biztos képet a nikotin mennyiségéről.
Ezzel szemben a lábunkon a köröm igen lassan nő, ezért sokkal tovább őrzi a nikotint. A káros anyag mennyiségére azért kíváncsiak az orvosok, mert ebből állapíthatják meg azt, hogy mennyiben vannak kitéve a páciensek a tüdőrák kockázatának. Egy érdekesség, hogy nemcsak az aktívan dohányzóknál mutatták ki a köröm alapján a nikotintartalmat, hanem a passzív dohányosoknál is. Sajnos, a legveszélyeztetettebbek tíz százaléka maga egyáltalán nem volt dohányos, csak kénytelen volt elszenvedni mások füstjét.Az említett vizsgálatban azt találták, hogy azoknál a férfiaknál, akiknél magas volt a lábkörmök nikotinszintje, 3,57-szer nagyobb volt a tüdőrák kockázata, mint azoknál, akiknél alacsony volt ez a szint.
A vizsgálat során 33.737, 40 és 75 év közötti férfit mértek fel, akik egy 1987-es tanulmány során lábköröm mintát adtak. Közülük 12 év alatt 210 személyben alakult ki tüdőrák – az ő lábkörmeik nikotintartalmát vetették össze 630 olyan dohányoséval, akik nem lettek tüdőrákosak. Miután a dohányzás hatását kiszűrték, az derült ki, hogy azokban, akik a lábköröm nikotintartalmának tekintetében a felső 20 százalékba tartoztak, 3,57-szer valószínűbb volt a tüdőrák kialakulása, mint az alsó 20 százalékba tartozókban.
Forrás: medicalonline.hu