A dohányzás káros hatásai mindenki számára ismertek, és tudjuk azt is, hogy terhesség ideje alatt a dohányzó nő a magzatát is károsítja.
A terhesség alatti dohányzás közrejátszik az újszülöttkori halálozásban, valamint nagyobb az esély a koraszülés bekövetkezésére, illetve alacsonyabb súllyal való születésre. Kimutatták még azt is, hogy a dohányzó terhes nők gyerekei között iskolás korban nagyobb arányban fordulnak elő tanulási problémák.
Emma Tominey azonban olyan következtetéseket vont le kutatása eredményeként, melyek teljesen ellentmondanak eddigi ismereteinknek. Véleménye szerint a terhesség első négy hónapjában a dohányzás nem okoz kárt, csupán az utolsó három hónap lehet válságos ebből a szempontból, amikor a baba a legtöbbet fejlődik.
Eredményei:
Kutatása során 6860 csecsemőt vizsgált és azt az eredményt kapta, hogy a terhesség alatti dohányzás lecsökkentette ugyan az állapotosság időszakát, de csak alig több, mint 1 nappal, a gyerekek születési súlya pedig 5,6%-al volt kevesebb.
Tominey-nak az a véleménye, hogy az egészségtelen táplálkozás és az alkoholfogyasztás sokkal nagyobb veszélyt jelent a magzatra, mint a dohányzás, hiszen azoknál az anyáknál akik egészséges életmódot folytattak és amellett dohányoztak (ha ezt így egészséges életmódnak tekinthetjük - szerkesztő megjegyzése), a baba születési súlya csak 1,8%-al volt kevesebb, mint a nemdohányzó anyák csecsemőinek.
Az eredmények kapcsán tudnunk kell azt, hogy vizsgálata csak a születési súlyra és a terhesség időtartamára terjedt ki és nem esett szó a vetélésről és az egyéb olyan betegségekről amelyek bizonyítottan a dohányzással hozhatók összefüggésbe, így azt mondhatjuk, hogy az állapotos anyukák továbbra sem kaphatnak felmentést az alól, hogy felhagyjanak káros szenvedélyükkel.
Forrás : www.vital.hu