Valljuk be: azért elsőre elég bizarrul hangzik a felvetés, de állítólag működhet a dolog. A kanadai kutatók legalábbis erre az eredményre jutottak, miután az önkéntes résztvevők, a kísérlet részeként számtalan cigarettát semmisítettek meg a virtuális világban...
A 12 hetes program során, melyet az University of Québec hirdetett meg, kizárólag videójáték használatával szoktak le azok az önkéntesek, akik vállalták, hogy részt vesznek a kutatásban. A jelentkezőket ezután két csoportra osztották: a tényleges leszoktató módszerben résztvevők mellett létrehoztak egy kontrollcsoportot is. A kísérleti csoport tagjainak a virtuális világban lebegő cigarettákat kellett elkapniuk és kettétörniük. Ezzel szemben a kontrollcsoport "csak" repkedő labdákra "vadászott". az eredmény pedig a következő lett: a kísérleti csoport 15%, míg a kontrollcsoport 2% - a tette le a cigarettát. A kutatók a résztvevők utóéletét is figyelemmel kísérték és ez alapján is kaptak egy adatot, miszerint a program elvégzését követő fél évben a kontrollcsoport 20% - a, míg a kísérleti csoport tagjainak 39% - a hagyott fel a dohányzással.
A módszerről Vincent Turcotte, az egyetem virtuális valósággal foglalkozó szakértője a következőket nyilatkozta: "Az elmúlt tíz évben több mint 4000 dohányossal dolgoztunk, akiknek több mint fele sikeresen leszokott a cigarettáról, a hagyományos módszerek használatával. Olyan módszert kerestünk, amellyel azok is sikert érhetnek el, akik nem tudták abbahagyni a dohányzást. Úgy véltük, hogy a virtuális valóság segítségével blokkolhatjuk azokat a feltételes reflexeket, amelyek a dohányosoknál kialakulnak: például amikor a szájukhoz emelik a kezüket."
Valójában a kutatók nem tudtak értékelhető magyarázatot adni arra, hogy a kísérleti csoport tagjai körében miért volt magasabb a leszokási arány. A gyanújuk azonban az volt, hogy a cigaretták megsemmisítése növelte a résztvevők motivációját, valamint a leszokással kapcsolatos önuralmukat és önbizalmukat.
Érdekességként szolgálhat még az is, hogy a virtuális valóság módszerével más területeken is értek el sikereket a kutatók: az égési sérültek fájdalmának enyhítésétől az iraki veteránok poszttraumás stresszének csökkentéséig megannyi helyzetben és területen vetették már be sikerrel a módszert.
Forrás: www.lifenetwork.hu