Napjainkban a világon a legtöbb embert érintő szenvedélybetegség a dohányzás. A dohányosok nemcsak saját egészségüket, hanem a környezetükben élőkét is károsítják. A nemdohányzók (passzív dohányosok) védelme érdekében a kormány számos korlátozó rendelettel állt elő, melyben kiemelt helyet kaptak a gyerekek, akik már egészen csecsemőkoruktól passzív dohányossá válhatnak a jelenlegi szabályozás mellett.
Mai bejegyzésünk egy kutatást mutat be, mely szerint a passzív dohányzás is okozhat függőséget.
A kísérletet amerikai kutatók végezték és a következőképpen zajlott: a kutatók hímnemű patkányokat órák hosszat cigarettafüstnek tettek ki. A kontrollcsoport rágcsálói füstmentesen éltek. Az amerikai szakemberek a rágcsálók agyát vizsgálták, hogyan reagálnak a dohányfüstre, függők lesznek-e tőle.
Emberkísérletek szerint ismert, hogy a nikotin az agy jutalmazásáért felelős területére hat, és ezáltal függőséget okoz.
A mérések egyértelműen megmutatták, hogy a függőség kialakulásában létrejövő agyi változások következtek be. Továbbá a kísérleti állatok egyértelmű elvonási tüneteket mutattak, mint az idegesség és az alvászavarok. A kontrollcsoport állatai ilyen tüneteket nem mutattak.
A tanulmány szerint tehát azoknál is kialakulhat nikotinfüggőség, akik passzív dohányosként nagy mennyiségben dohányfüstnek vannak kitéve. Ez a megállapítás azonban még csak patkánykísérleteknél igazolódott be.
Forrás: www.tudobeteg.hu