Mai bejegyzésünkben a dohányzás egy olyan formáját mutatjuk be, amely egyre inkább terjed a dohányosok körében.
Veszélybe sodorja az adóemelés a dohányosokat:
A cigaretta jövedéki adójának és így árának emelkedésével egyre népszerűbbé válik a sodrós cigi. A kézzel tekert cigaretta már a teljes dohánypiac több, mint 20%-át teszi ki, ami aggodalommal tölti el az egészségügyi döntéshozókat, hiszen egészségkárosító hatása sokkal nagyobb a dobozosénál.
A zacskós dohány terjedésére rásegített a válság is, amit jól mutat a zacskós dohány fogyasztását jellemző regionális különbség. Míg az ország keleti felében minden negyedik elszívott cigaretta kézzel sodort, addig Budapesten és Pest megyében csak minden huszadik cigi készül zacskós dohányból. A fogyasztók eleve elmozdultak a drágább cigaretták felől az olcsóbbak irányába, de a keleti országrészben már a csempészett fekete cigaretták forgalmát is elkezdte veszélyeztetni a sodrós dohány - derült ki az AC Nielsen Magyarország adataiból.
2005-ben egy doboz átlagos cigi (Sophianae) adótartalma 318 forint volt, az ugyanennyi cigi előállítására alkalmas sodrós dohányé pedig 108 forint. Már ez is jelentős különbség volt, de a cigaretták relatív olcsósága miatt ez még nem ösztönözte a zacskós dohány fogyasztását. Azóta ugyanennek a cigarettának az adótartalma 421 forintra nőtt, miközben a sodrósé 169 forintra változott.
A fent leírtak alapján azt mondhatjuk, hogy "az élvezetekért áldozni kell" és a dohányosok inkább vállalják a gyengébb minőségű, nagyobb kárt okozó dohányzást, minthogy felhagyjanak szenvedélyükkel.
A következőkben megnézzük, hogy miért károsabb a sodort cigi:
- Jóval nagyobb kockázatot jelent a tüdőrák kialakulásában.
- A hagyományoshoz képest legalább tízszer több nikotin jut általa a szervezetbe.
- Annak ellenére több a tüdődaganatos beteg a sodort cigarettát szívók körében, hogy ők kevesebb szálat szívnak el egy nap.
- A sodort cigaretta papírjának az elégetése nagyon sok káros anyagot tartalmaz, valamint a magas hőfok, amin elégeti a dohányt, több mint 700 C fok, szintén több mint 700-800 káros, többek között rákkeltő anyagot bocsát ki.- A füstszűrő nélküli dohányzás sokkal károsabb, mint a gyári, füstszűrővel ellátott társa.
- A kézzel sodort cigarettát szívók 25 százalékkal több füstöt szívnak le, és hat másodperccel tovább szívják a cigarettát, mint a gyári dohánytermékeket fogyasztók.
- A dobozos cigi tartalma ellenőrzött, a nikotin, kátrány és szénmonoxid kibocsátás kötelezően szerepel a dobozokon, így a fogyasztó tudja, hogy mit szív, addig a sodrós dohányt szívóknak fogalmuk sincs arról, hogy mennyi káros anyagot visznek be a szervezetükbe.
Az Unió tagórszágai között jelentős különbség van a dohánytermékek árának tekintetében, ezért több tagállam -köztük Magyarország is- átmeneti haladékot kapott, így a kötelező szintet csak 2018. január 1-re kell elérnünk. Ezt azt jelenti, hogy 1000 szálra vetítve évente mintegy 3 euróval kell növelni az adószintet.
Az uniós pénzügyminiszterek döntése értelmében folyamatosan drágulni fog Magyarországon is a cigaretta, melynek köszönhetően 2018-ban 800Ft körüli összeget kell majd fizetni egy dobozért.
Egy szakember úgy véli, egyre nagyobb a veszélye annak, hogy a dohányzási formák közül pontosan a legkárosabb terjed el, mert iparilag ezt lehet a legkönnyebben, legkevesebb ráfordítással és a legnagyobb haszonnal eladni.
Forrás: www.origo.hu, www.vg.hu, www.patikamagazin.hu