A fiatalok és a dohányzás kapcsolatát sokan és sokféleképpen vizsgálták már. Talán az egyik, ha nem a legátfogóbb tanulmány az "Iskoláskorú gyermekek egészségtudatos viselkedése" címen futott, amely 35 (európai) ország fiataljait vizsgálta. Ázsia egyes részein ennél is meghökkentőbb adatok láttak napvilágot. Az interneten pedig a mai napig el lehet érni a 2 éves(!) dohányos indonéz kisfiúról készült videókat...
Az indonéziai Szumátra félelmetes statisztikákat produkál, ami a gyerekek közül kikerülő dohányfüggőket illeti: a hivatalos adatok szerint a 3 és 15 éves kor között lévő indonéziai gyerekek 25% - a kipróbálta már a cigarettát. Ráadásul közülük 3,2% rendszeres dohányzó is lett. A sokaságból kiemelkedik Aldi, akinek a története bejárta a világot. A túlsúlyos szumátriai kisfiút az apja szoktatta rá a füstölgésre, és az első száltól számított 6 hónap múlva már napi 40(!) cigarettát szívott el. A dolgokat súlyosbította az, hogy ha megpróbálták elvenni vagy megtagadni tőle a cigit, rögtön dührohamot kapott. Júliusban aztán a gyámügyi hatóságok közbeléptek: a kisfiút a falujából a fővárosba vitték, ahol egyhónapos pszicho - szociális kezelésnek vetették alá. Az eredmény pedig nem maradt el, ugyanis a gyámügyi hivatal jelentése szerint a fiút mára sikerült leszoktatni a dohányzásról, az intenzív foglalkozásoknak köszönhetően.
Íme erről is egy rövid videó:
A statisztikákat és ezt a konkrét esetet is figyelembe véve tehát kijelenthető, hogy az indonéz társadalom dohányzással kapcsolatos veszélyérzete egészen egyszerűen nem létezik, amit a dohányipart korlátozó jogszabályok teljes hiánya is súlyosbít.
A statisztikák a bevezetőben említett Európára vonatkozó tanulmány alapján a következőek: a 11 és 15 évesek között drámaian megemelkedett azoknak a száma, akik kipróbálták már a cigit. A 11 éveseknek kb. 15% - a, a 15 éveseknek pedig 62% - a szívott már el legalább 1 szál cigarettát.
A dohányzás tehát az egész világon egy olyan probléma, ami a fiatalokra is komoly hatással van. Ezt a problémát pedig időben el kell kezdeni kezelni.
Forrás: drogriporter.hu és www.sulinet.hu