Mai bejegyzésünk irányadó témája a dohányzó fiatalok számának alakulása.
Gondolom sokan felfigyeltetek már arra, hogy amerre megy az ember lépten-nyomon dohányzó fiatalokba botlik. Egy tavalyi felmérés szerint Magyarországon a fiatalok 19,5 százaléka dohányzik. Ezzel szemben a tengeren túli adatok szerint Amerikában jelenleg ötből egy tinédzser dohányzik. Az utóbbi 10 év kétségtelenül óriási előrelépést hozott a dohányzás elleni küzdelemben. A leginkább veszélyeztetett korosztály védelme hosszú távon jelentős előnyökkel járhat, hiszen a felnőtt korukban aktív dohányosok 80-90%-a 18 éves kora előtt szokott rá a dohányzásra.
A tengeren túlon, a legutóbbi, a 32. felmérés eredményei szerint, bár tovább csökkent a dohányzók aránya a tizenévesek között, a csökkenés sebessége jelentősen lelassult az utóbbi 3 évben, pedig a dohányzás elleni háborút még nem nyertük meg. Még mindig nagyon sok gyermek válik függővé egy olyan gyilkos árutól, amely minden második rendszeres fogyasztóját megöli.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2009 szeptemberi jelentése szerint a magyar tinédzserek az átlagnál jobban szeretnek iskolába járni, ugyanakkor többet isznak, dohányoznak és jobban fenyegeti őket a kamaszkori teherbeesés esélye, mint sok európai és tengerentúli kortársaikat. Magyarország a negyedik legrosszabb helyen áll a tinédzserkori dohányzás tekintetében a vizsgált harminc ország közül. A tanulmány szerint a 15 éves magyar fiatalok 21 százaléka gyújt rá hetente legalább egyszer. A Fanta TrendRiport sem fest szebb képet a magyar fiatalok káros szenvedélyeiről. Felmérésük eredményei szerint a 15 és 19 év közöttiek 35 százaléka, míg a 20-25 évesek 44 százaléka dohányzik.
Politikai akarat, széles körű társadalmi összefogás, és megfelelő anyagi támogatás szükséges ahhoz, hogy a dohányzást még jobban visszaszorítsuk a tizenévesek, illetve a felnőtt generációk körében is.
Forrás: www.tudobeteg.hu , www.patikamagazin.hu