Svédországban egy olyan kutatást végeztek el, amire azelőtt nem kerítettek sort sehol sem: egy akut törés sürgősségi műtétjét követően vizsgálták a dohányosok és a nem dohányzók gyógyulását. A kapott eredmények azt mutatták, hogy a dohányosok, akik tartózkodtak a füstölgéstől azalatt a hat hét alatt, amikor a beavatkozás utáni regenerálódás fontos, gyorsabban gyógyultak, és ritkábban merült fel nálunk más probléma. Szemben azokkal, akik ezalatt az idő alatt is éltek a cigarettával, így náluk nem volt olyan gyors a gyógyulás.
A kísérletet, aminek az eredményével foglalkozik jelen cikkünk, három kórházban végezték el Stockholm városában. A szituáció az volt, hogy akut törések miatt sürgősségi műtéten átesett dohányosoknak ajánlottak fel egy leszoktató programot, a műtét utáni két napon belül. A résztvevőknek személyes konzultációt ajánlottak, és emellett rendszeres telefonkapcsolatban maradtak a programra kiképzett nővérekkel. A hat hetes utókezelés alatt arra ösztönözték a betegeket, hogy ne dohányozzanak. Ha szükség volt rá, akkor ingyenes nikotinhelyettesítőt is biztosítottak.
Dr. Hans Nasell, a svédországi Karolinska Intézet vezető sebészeti tanácsadója a következőket mondta a kutatásban tapasztaltakkal kapcsolatban: "Egészen eddig a pontig az volt a meggyőződés, hogy a dohányzást teljesen abba kell hagyni a műtét előtt, hogy legyen hatása. Meglepő és bíztató volt, hogy még a műtét után abbahagyott dohányzás is jelentős eredményeket hozott, beleértve az 50 százalékos csökkenést a szövődmények kialakulásában." A dohányzás gátolja a vérkeringést és csökkenti a vér oxigén szintjét, ami természetesen hatással van a gyógyulásra többféle módon, ugyanis késve vagy egyáltalán nem gyógyulnak be a csont-, bőr- és más lágyszövetek, vagy a seb helyén fertőzés alakul ki. A doktor egyébként itt utalt arra is, hogy régebben olyan kutatásokat végeztek, melyben a dohányzás műtét előtti abbahagyásának eredményeit vizsgálták.
Dr. Nasell a költség- és időhatékonyságra is kitért: "A dohányzás abbahagyását támogató programban mindössze két - három órás konzultációra van szükség az ápolószemélyzettel, ami lényegesen kevesebb idő, mint amit olyan rosszul begyógyult seb kezelésére fordítanak, ami dohányzás mellékhatásaként keletkezett."
A doktor még hozzátette, hogy reméli, jelen tanulmány ösztönözni fogja a kórházakat és klinikákat arra, hogy a dohányzásról leszoktató programokat rutinszerűen felajánlják a sürgősségi műtéten átesett betegeknek. Ezenfelül azt is elmesélte, hogy Svédországban kötelező - az Országos Egészségügyi és Népjóléti Hivatal jóvoltából - leszoktatás lehetőségét biztosítani minden műtött betegnek, függetlenül attól, hogy a műtét tervezett vagy rendkívüli.
A cikket a LifeNetwork oldalán található anyagok alapján készítettük.