Az interneten dohányzással kapcsolatos oldalakat olvasgattam, és azt tapasztaltam, hogy nagyon sokan nincsenek tisztában a nikotin tulajdonságaival. Ezért a következőkben arról olvashattok, hogy mi is tulajdonképpen, és hogy milyen hatásai vannak a nikotinnak.
A nikotint, a dohánylevél hatóanyagát 1828-ban fedezték fel, és a növény európai elterjedéséhez nagymértékben hozzájáruló Jean Nicot de Willemannról, Lisszabon nagykövetéről nevezték el. A nikotin alapállapotában színtelen, szagtalan, olajos folyadék, azonban fény és levegő hatására megbarnul, erősen csípős ízűvé és dohányszagúvá válik.
A nikotin stimuláló drog, melynek kisebb adagban lehetnek kellemes mellékhatásai is, mint például a nyugtató és lazító hatás. Étkezés után segít a fáradtság leküzdésében, fokozza az emésztőrendszer működését, és az agy vérellátását, emeli a vércukorszintet és a vérnyomást, ezáltal csökkentve az étvágyat. Érdekesség, hogy ha aprókat szívunk a cigarettából, az serkentőleg, míg a mély szippantások nyugtatólag hatnak a szervezetre.
A nikotin ugyanakkor erős méreg, szájon át belélegezve, nyálkahártyán, és bőrön keresztül felszívódva egyaránt. Halálos adagja emberben 20 – 60 mg. A nikotinmérgezés tünetei a szédülés, fejfájás, hányás, didergés, verejtékezés, térdremegés, izomgyengeség, hasmenés, szűk pupilla. Az enyhe mérgezés tünetei jelentkeznek a cigarettát először kipróbálóknál.
Súlyos mérgezés következtében eszméletvesztés, rángógörcsök jelentkeznek, majd az egyén sokkos állapotba kerül, leáll a légzés és bekövetkezik a halál.
A nikotin többféleképpen juthat a szervezetbe, ettől függően mérgező hatása is másként jelentkezik. Egy 2 mg nikotint tartalmazó cigarettából 1 szál elszívása során az emberi szervezetbe kb. 0.5 mg nikotin kerül. Ebből kiszámítható, hogy egy erős dohányos egy nap alatt a halálos mennyiség többszörösét is a szervezetébe juttathatja. Ez nem pusztán a hozzászokás, és így a megnövekedett toleranciaszint miatt nem okoz komolyabb problémát, hanem azért is, mert ez a mennyiség nem egyszerre kerül az ember szervezetébe.
A nikotin a bőrön keresztül is felszívódik, ezért óvatosan kell bánni a nikotintartalmú folyadékokkal. A nikotin a vízben kioldódik, tömény nikotinoldat jön létre, amely például kézre vagy lábra kerülve veszélyes lehet. Éppen ezért nem jó az az igen elterjedt módszer, hogy a csikkeket vízzel teli edénybe dobjuk és gyűjtjük össze.
Amennyiben megtörtént a baj, és valakin a nikotinmérgezés tüneteit észleljük, a következőket tehetjük:
Ha erős dohányoson lép fel a mérgezés, csak a dohányzás abbahagyása segít, ellenszere a mérgezésnek ugyanis nincs.
Ha első dohányzás alkalmával lesz valaki rosszul, itassunk vele kávét, fektessük ágyba, és rakjunk a fejére és a szívére hideg vizes borogatást.
Ha nikotinos folyadék került a bőrünkre, azonnal töröljük le, és mossuk le ecetes vízzel.