A tudósok már régóta tisztában vannak azzal, hogy a keserű íz érzékelésének képessége fontos szerepet játszik a potenciálisan káros anyagok elutasításában, ennek az érzékelésnek az érzékenysége azonban egyénenként különböző lehet. Az eddigi kutatások alapján valószínűsíthető volt, hogy az ízérzékelés és a nikotinfüggőség között összefüggés van, a genetikai bizonyíték azonban mindeddig hiányzott.
A Virgina Egyetem kutatói vizsgálatai szerint a keserű íz érzékeléséért felelős két gén, a TAS2R16 és a TAS2R38 nagy szerepet játszanak a nikotinfüggőség és a dohányzásra való hajlam kialakulásában. A kutatók szerint a kifinomultabb ízérzékeléssel megáldott embereknek kisebb az esélyük rá, hogy valaha is rászokjanak a dohányzásra, mint a kevésbé érzékenyeknek.
„A jövőben egyszerű tesztek segítségével könnyedén megmondhatjuk majd, hogy egy ember hajlamos e a dohányzásra, vagy nem" - nyilatkozta a kutatás vezetője, Ming Li, a pszichiátria és viselkedéstudományok professzora.
A kutatók új módszert dolgoztak ki, amely segítségével a genetikai és környezeti faktorok összehasonlítása és elemzése rendkívül egyszerűvé és hatékonnyá válhat.
"Kifejlesztettünk egy módszert, amely a gének és a környezeti tényezők közötti összefüggéseket összevetve adhat választ a nikotinfüggőség és a keserű íz érzékelésének képessége közti kapcsolatra. Reméljük hosszú távon a genetikai analízis segítségével kifejleszthetünk egy hatékony megelőzési és kezelési módszert a nikotinfüggőségre, és így több millió dohányos leszokását könnyíthetjük meg" - tette hozzá a professzor.
Forrás: www.medizona.hu