Nemrégiben két kutatás eredménye is napvilágot látott arról, "mennyibe" kerül a dohányzás. A spanyol kutatók a pénzbeni, míg angol kollégáik az életévekben keletkező "veszteségeket" tanulmányozták. Mindkét esetben komoly "károkat" szenvednek el a füstölgők. Pontosan milyeneket is? Lássuk!
A Cardiff intézet kutatói 13 ezer ember életmódját vizsgálták meg, köztük dohányosokét, már leszokott füstölgőkét, és olyan egyénekét, akik sosem gyújtottak még rá. Az ebből a kutatásból elkészült tanulmány szerint a dohányosok kevésbé figyelnek oda az egészségükre, vagyis kevesebbet sportolnak és egészségtelenebbül táplálkoznak, egy részük pedig az alkoholfogyasztással is hadilábon áll, s mindezek következtében 12 évvel is rövidülhet életük.
A statisztika a következő: a dohányzók 50 százaléka rendszeresen többet iszik az ajánlott maximális mennyiségnél, s mindössze 28 százalékuk eszik megfelelő mennyiségű zöldséget és gyümölcsöt, míg a nem dohányzók 39 százaléka egészségesen táplálkozik. Ráadásul a füstölgők 14 százalékát már kezelték mentális problémával, s ez az arány majdnem kétszerese a nem dohányzókénak.
Mindeközben a Cartagenai Műszaki Egyetem (UPCT) dolgozói sem tétlenkedtek: a kutatók a korai elhalálozást is figyelembe véve kiszámolták egy doboz cigaretta "valós" árát. Ez a szám a férfiaknál 107, míg a nőknél 75 eurós összegre jött ki, ami 20-30 ezer forintnak felel meg. "A cikk egyik lényege, hogy az ár, amit a cigarettáért a vásárlók fizetnek, mennyire kicsi ahhoz képest, amelyet a káros szokásaikért fizetnek" - nyilatkozta Ángel López Nicolás, a tanulmány társszerzője és az UPCT kutatója.
A két kutatás eredménye tehát elég megdöbbentő, ha azt vesszük, hogy 12 évvel is rövidülhet egy dohányos élete, s mindezt olyan cigarettával éri el, ami a reális értékét nézve akár 20-30 ezer forintos dobozonkénti árat is jelenthet.
A cikket a Lifenetwork két kutatási eredményről szóló írása alapján készítettem.