A válasz kétesélyes. Azt azonban tudnunk kell, hogy a leszokást nem törvényszerűen követi az elhízás, amennyiben odafigyelünk rá. Mai bejegyzésünkben magyarázatot adunk arra, hogy miért nem jó kifogás a "Meg fogok hízni" válasz, ha a káros szenvedéllyel való felhagyásról van szó.
Sajnos igaz az, hogy dohányosoknál a leszokást elhízás követi, ezt a furcsa "törvényszerűséget" azonban elkerülhetjük, ha tudatosan teszünk ellene.
Mire figyeljünk?
Az elhízás elsődleges oka természetesen pszichés, hiszen a dohányos ember hozzá van szokva, hogy sokkal gyakrabban emeli a kezét a szája felé, mint egy nem dohányzó. Ezt a mozdulatot próbálja meg a dohányzásról való leszokás közben az ember helyettesíteni, így ha nem a cigarettát emeli a szájához, akkor kénytelen valamilyen étellel tenni ezt. Amennyiben erős dohányos volt, napi 20-30 szállal, akkor lehetetlen ennyi étkezést beiktatni, így marad a rágcsálni való és az édesség. Így az elhízás nem is olyan érthetetlen. Ezt könnyebb elkerülni, ha távol tartjuk magunkat az édességtől vagy rágógumival helyettesítjük a nassolásokat. Ez sem jelent persze állandó megoldást, ezért jobb, ha tudatosan megvonjuk magunktól az édességet.
A második ok is könnyen érthető, emellett pedig könnyen elkerülhető: A dohányzás során különböző anyagok jutnak a szervezetbe, amihez a szervezet erőteljesen hozzászokott. Függetlenül attól, hogy ezek az anyagok károsak-e vagy nem, a lényeg, hogy ezektől az anyagoktól megvonjuk a szervezetünket, melyet a test továbbra is követel. Ezt a bevitelt próbáljuk élelmiszer bevitellel helyettesíteni, így sokkal több táplálékot veszünk magunkhoz, mint amikor még dohányoztunk.
Étkezéskor kissé „lenyugszik” a szervezet, mert hozzájutott valamilyen tápanyaghoz. Ez a lenyugvás igen rövid ideig tart, ami után újabb késztetést érzünk a tápanyag bevitelre. A megnövekedett kalória mennyiség a legtöbb esetben elhízáshoz vezet. Ezt a problémát úgy orvosolhatjuk a legkönnyebben, ha megnöveljük a folyadék bevitelét, lehetőleg olyan folyadék legyen, ami lúgosít. Ez valamelyest csökkenti a szervezet „lázadását” arra az időre, míg az ellenanyag termelés minimálisra csökken.
A harmadik "veszélyforrást" is valószínűleg mindenki jól ismeri. A dohányosok az étkezést gyakran helyettesítik cigarettával, és nikotinnal próbálják elnyomni az éhségérzetet. A leszokás után viszont nincs ami ezt elnyomja, ezért növekszik meg a felvett táplálék mennyisége. Amikor a cigaretta, mint éhség-elnyomó eszköz, már nem létezik, akkor kénytelenek táplálékot bevinni a szervezetbe. Ez sokkal egészségesebb, mint nikotinnal elterelni a szervezet figyelmét az éhségről. Ebben az esetben nem elhízásról beszélünk, inkább az optimális állapot visszaállításáról.
Végül megemlítünk még egy veszélyeztető faktort, a feszültség levezetést. A dohányosok közül sokan tulajdonítják a cigarettának ezt a tulajdonságot, melynek oka lehet a rutin megnyugtató ereje, vagy a szervezet nikotin függősége. A dohányzásról való leszokás alapvetően feszültséggel jár, hiszen megvonunk valamit magunktól, amit eddig fontosnak tartottunk. Ezt a leszokás után természetes, hogy helyettesíteni szeretnénk valamivel, valószínűleg evéssel, vagy valamilyen tápanyag bevitellel. Sokaknak segített azonban a kimerítő testedzés, melynek feszültség levezetése igen nagy hatékonyságú.
Címünkben feltett kérdésünkre a cikk végére érve megkapjuk a választ. Nem kell, hogy a dohányzásról való leszokás elhízáshoz vezessen. A megoldás az, hogy odafigyelünk magunkra. És ha már nagy akarattal sikerült leszoknunk, ez a kis magunkra figyelés már igazán könnyen fog menni. Sok sikert!
Forrás: www.fogyokura.repeta.hu, www.fogyokura.org