A Tel Avivi Egyetem kutatói a dohányzást egy teljesen új oldalról közelítették meg: a nikotin tartalmú tapaszok és rágógumik helyett új, pszichológiai alapokon nyugvó leszoktatási programokat képzelnek el a jövőben. S miért is ez a szemléletváltás? Az említett intézmény tanulmányából kiderül!
A Journal of Abnormal Psychology folyóiratban jelent meg a kutatás eredménye, melyhez kapcsolódóan dr. Reuven Dar pszichológus elmondta, hogy véleménye szerint a cigi utáni sóvárgás nem a nikotinnak köszönhető, hanem a dohányzás pszicho - szociális összetevőivel van összefüggésben. "Vagyis nagyobb szerepe van az elhatározásnak, mint magának a dolognak" - nyilatkozta dr. Dar
A kutatás a következőképpen zajlott. A dohányzási szokásokat és a sóvárgás mértékét vizsgálták kérdőívek segítségével, mégpedig férfi és női légiutas - kísérőkön. A vizsgálatokat két út során végezték el: az egyik egy tengerentúli, 10 - 13 órás repülőút, míg a másik egy rövidebb, 3-5 órás út alkalmával történt. A végeredmény az lett, hogy a rövidebb járatok esetén, ahogy közeledett a landolás, a dohányzás utáni vágy úgy erősödött. Ugyanez a tengerentúli járatok esetében nem volt tapasztalható. A repülés időtartama ugyanakkor - a kutatók szerint - nem befolyásolta a sóvárgás mértékét. A végeredményt látva a kutatók azt mondták el, hogy a "vágyakozást" nem a nikotin megvonása okozza, sokkal inkább a pszichológiai tényezők.
Az intézetben dolgozók ezután kijelentették: a nikotin kevésbé addiktív, mint például a heroin, ami valódi megvonási tüneteket hoz létre, amely biológiai alapokon nyugszik. Zárásképpen dr. Dar szerint, ha megértjük és elfogadjuk azt, hogy a dohányzás nem függőség, hanem szokás, olyan leszoktató módszereket is létrehozhatnak és alkalmazhatnak majd, amelyek a pszichológiai és viselkedési tényezőkre helyezik a hangsúlyt.
A témát a LifeNetwork cikke alapján jártam körbe.